These are the stage set times for Reading & Leeds Festival 2017

Get yourself prepared for some huge sets

This weekend sees Muse, Kasabian, Eminem, Liam Gallagher, Bastille and many more descend upon Reading & Leeds Festival 2017. Check out the full stage times for every act across stages on both sites below.

READING FESTIVAL STAGE TIMES:

Friday 25 August

Main Stage
12:30 – 13:00 Judas
13:20 – 13:55 Deap Valley
14:20 – 14:55 Mallory Knox
15:20 – 16:00 Rat Boy
16:30 – 17:10 Circa Waves
17:40 – 18:25 Jimmy Eat World
18:55 – 19:45 Two Door Cinema Club
20:20 – 21:20 Bastille
22:00 – 23:20 Kasabian

NME/Radio One Stage
12:00 – 12:30 Lea Porcelain
12:50 – 13:20 Marika Hackman
13:40 – 14:10 The Magic Gang
14:30 – 15:00 The Orwells
15:20 – 15:50 Declan McKenna
16:10 – 16:45 Oh Wonder
17:05 – 17:40 Anne-Marie
18:00 – 18:35 Lethal Bizzle
19:00 – 19:45 Sub Focus (Live)
20:10 – 20:55 Tory Lanez
21:15 – 22:00 Secret Set (Rumoured to be QOTSA or Royal Blood)
22:25 – 23:30 You Me At Six

You Me At Six

Dance Stage
12:00 – 12:30 Haus
12:50 – 13:20 Mullally
13:40 – 14:20 Dreem Teem
14:35 – 15:05 TOKiMONSTA
15:20 – 16:00 Metrik
16:10 – 16:50 Majestic
17:00 – 17:40 Heartless Crew
18:00 – 18:40 Kurupt FM
18:50 – 19:35 Chris Lorenzo
19:45 – 20:35 Shy FX
20:55 – 21:55 Dillon Francis
22:15 – 23:30 Fatboy Slim

The Lock Up
12:05 – 12:35 Life
12:55 – 13:25 Freak
13:45 – 14:15 Palisades
14:35 – 15:05 Puppy
15:25 – 15:55 God Damn
16:15 – 16:45 WSTR
17:05 – 17:40 Counterfeit
18:00 – 18:35 Tigers Jaw
18:55 – 19:35 Boston Manor
20:05 – 20:40 Arcane Roots
21:15 – 21:55 The Amity Affliction
22:30 – 23:30 Billy Talent

Jagwar Ma

Festival Republic Stage
12:00 – 12:25 Barns Courtney
12:40 – 13:10 Yonaka
13:25 – 13:55 Prose
14:10 – 14:40 The Amazons
15:00 – 15:30 Louis Berry
15:50 – 16:20 Idles
16:40 – 17:10 The Big Moon
17:30 – 18:00 Cosima
18:20 – 18:50 Off Bloom
19:10 – 19:40 Toothless
20:00 – 20:30 The Districts
20:50 – 21:20 Jagwar Ma
21:40 – 22:10 Cigarettes After Sex
22:30 – 23:30 Bear’s Den

BBC Music Introducing Stage
11:10 – 11:35 Honey Arcade
11:50 – 12:15 Avenoir
12:30 – 12:55 M O S E S
13:10 – 13:35 Olly Chamberlain
13:50 – 14:15 Brooke Bentham
15:25 – 15:50 Plaza
16:15 – 16:40 Phundo Art
17:00 – 17:25 RALE
17:45 – 18:10 Sugarmen
18:30 – 18:55 Scott Quinn
19:15 – 19:40 The Golden Age Of TV
20:00 – 20:25 TOUTS

Danny Brown 2017 Boston Calling Music Festival - Day 2

Taylor Hill/Getty Images for Boston Calling Music Festival

BBC 1xtra Stage
12:30 – 13:00 Yung Fume
13:15 – 13:45 Fekky
14:00 – 14:30 Big Tobz
14:45 – 15:15 Father
15:30 – 16:00 Akala
16:15 – 16:45 Watsky
17:00 – 17:30 Lunice
17:45 – 18:15 Avelino
18:35 – 19:20 P Money
19:40 – 20:15 Angel
20:40 – 21:15 Rejji Snow
21:40 – 22:20 Mist
22:45 – 23:30 Danny Brown

Alternative Stage
12:05 – 12:30 Iain Stirling
12:30 – 13:10 Piff The Magic Dragon
13:10 – 13:15 Pierre Novellie
13:15 – 13:45 Elliot Steel
13:45 – 14:25 Daniel Sloss
14:30 – 15:00 Dane Baptiste
15:00 – 15:30 Josie Long
15:30 – 16:10 Rob Delaney
16:15 – 16:35 Steve Hall
16:35 – 17:20 Joe Lycett
21:30 – 22:30T he Big Moon Vs Marika Hackman DJ’s
22:30 – 23:30 Declan McKenna Vs Blaenavon DJs
23:30 – 00:30 Huw Stephens Vs Circa Waves DJ’s
00:30 – 03:00 Jen Long Vs Bless Djs

Anteros

Jack Rocks Stage
12:00 – 12:25 The Cosmics
12:40 – 13:05 Anteros
13:20 – 13:50 White Room
14:05 – 14:30 The Assist
14:45 – 15:15 The Wholls
15:25 – 15:50 Paves
16:00 – 16:25 The Surrenders
16:35 – 17:00 Heavy Suns
17:15 – 17:45 Broken Witt Rebels
18:05 – 18:35 The Shimmer Band
18:55 – 19:25 Trampolene
19:40 – 20:10 Mint
20:20 – 20:45 Of Empires
21:00 – 21:25 Rainbow Maniac
21:40 – 22:05 Asylums

Signing Tent
15:30 – 16:00 The Amazons Signing
16:30 – 17:00 Rat Boy Signing
17:15 – 17:45 Declan McKenna Signing
18:00 – 18:30 Bastille Signing


Saturday 26 August

Main Stage
12:00 – 12:30 Honeyblood
12:50 – 13:25 Moose Blood
13:45 – 14:20 The Pretty Reckless
14:45 – 15:25 PVRIS
15:50 – 16:35 Migos
17:05 – 17:50 At The Drive In
18:20 – 19:20 Korn
19:55 – 21:10 Major Lazer
21:50 – 23:20 Eminem

NME/Radio One Stage
12:00 – 12:30 King No One
12:45 – 13:15 Blaenavon
13:35 – 14:05 Inheaven
14:25 – 14:55 Cabbage
15:15 – 15:45 Tom Misch (Live)
16:05 – 16:35 Marmozets
16:55 – 17:25 Frank Carter & The Rattlesnakes
17:45 – 18:20 Sundara Karma
18:45 – 19:20 Loyle Carner
19:50 – 20:35 Everything Everything
21:05 – 21:50 Glass Animals
22:30 – 23:30 Flume

Flume

Dance Stage
12:45 – 13:15 Get Inuit
13:30 – 14:00 Sigrid
14:20 – 14:50 ALMA
15:05 – 15:40 LANY
15:55 – 16:20 Becky Hill
16:30 – 17:10 Delta Heavy
17:20 – 18:00 Jaguar Skills
18:00 – 18:55 Jax Jones
19:05 – 19:50 Goldie
20:00 – 20:50 High Contrast
21:15 – 22:15 Noisia ‘Outer Edges’
22:30 – 23:30 Andy C

The Pit
12:15 – 12:45 Dream State
13:05 – 13:35 Casey
13:55 – 14:25 Viagra Boys
14:45 – 15:15 Tigercub
15:35 – 16:05 Zeal & Ardor
16:25 – 16:55 Vukovi
17:15 – 17:45 Defeater
18:05 – 18:40 Astroid Boys
19:00 – 19:35 Turbowolf
20:05 – 20:40 Carpenter Brut
21:15 – 21:55 One Ok Rock
22:30 – 23:30 While She Sleeps

While She Sleeps

Festival Republic Stage
12:45 – 13:15 Paris Youth Foundation
13:25 – 14:05 Indigo Lo
14:25 – 14:55 Superfood
15:15 – 15:45 All Tvvins
16:05 – 16:35 Pumarosa
16:55 – 17:25 The Japanese House
17:45 – 18:15 Eden
18:35 – 19:05 Black Honey
19:25 – 19:55 Grouplove
20:15 – 20:45 Shame
21:05 – 21:35 The View
21:55 – 22:30 Japandroids
22:50 – 23:30 Black Lips

BBC Music Introducing Stage
11:55 – 12:25 Colouring
12:35 – 13:00 Pale Waves
13:15 – 13:40 Soeur
13:55 – 14:20 Dan Stock
15:30 – 15:55 Verschieden
16:20 – 16:45 Too Many T’s
17:05 – 17:30 Will Sin For Love
17:50 – 18:15 Cassia
18:35 – 18:55 Playing House
19:20 – 19:45 Ider
20:05 – 20:30 Island

Reading & Leeds Festival takes place this weekend

Reading & Leeds Festival takes place this weekend

BBC 1xtra Stage
12:00 – 12:25 Bossman Birdie
12:30 – 13:00 NOT3S
13:10 – 13:40 Geovarn
13:50 – 14:20 Mic Righteous
14:30 – 15:00 DJ Semtex
15:10 – 15:45 Cadet
16:15 – 16:50 67
17:10 – 17:45 Abra Cadabra
18:05 – 18:35 Stefflon Don
18:55 – 19:30 AJ Tracey
19:55 – 20:30 Russ
20:55 – 21:40 Flatbush Zombies

Simon Amstell

Simon Amstell

Alternative Stage
11:35 – 12:10 Matt Richardson
12:15 – 12:45 Ivo Graham
12:45 – 13:30 Simon Amstell
13:40 – 14:20 Jonathon Pie
14:25 – 15:10 Tape Face
15:10 – 15:15 Mark Olver
15:15 – 16:00 Andrew Maxwell
17:00 – 17:45 Bill Bailey
22:45 – 03:00 Buttoned Down Disco

Jack Rocks Stage
12:00 – 12:25 Palm Honey
12:45 – 13:15 Blackwaters
13:35 – 14:05 The Blinders
14:25 – 14:55 Bang Bang Romeo
15:10 – 15:35 Avalanche Party
15:50 – 16:15 False Heads
16:30 – 16:55 Breed
17:15 – 17:45 Shambolics
18:05 – 18:35 Strange Bones
18:55 – 19:25 The Sundowners
19:40 – 20:05 The Strawberries
20:20 – 20:45 Vida
21:00 – 21:25 Sisteray
21:40 – 22:05 Plastic People
23:20 – 00:00 Baby Strange

Signing Tent
13:00 – 13:30 Frank Carter & The Rattlesnakes Signing
15:30 – 16:00 Glass Animals Signing
17:00 – 17:30 PVRIS Signing
18:00 – 18:30 Marmozets Signing


Sunday 27 August

Main Stage
12:30 – 13:00 Royal Republic
13:20 – 13:55 PINS
14:20 – 14:55 Vant
15:20 – 16:00 Against The Current
16:30 – 17:10 Architects
17:40 – 18:25 Giggs
18:55 – 19:40 Blossoms
20:15 – 21:15 Liam Gallagher
21:55 – 23:30 Muse

NME/Radio One Stage
12:10 – 12:40 X Ambassadors
13:00 – 13:30 Mutemath
13:50 – 14:20 Fickle Friends
14:45 – 15:15 SG Lewis
15:40 – 16:10 Pond
16:35 – 17:05 The Sherlocks
17:25 – 18:05 Ray BLK
18:25 – 19:00 Milky Chance
19:20 – 20:00 Wiley
20:20 – 21:00 Mura Masa
21:30 – 22:10 Halsey
22:40 – 23:30 HAIM

Haim

Haim

Dance Stage
12:05 – 12:35 Star. One
12:45 – 13:25 James Organ
13:35 – 14:15 Kideko
14:25 – 15:15 Matrix & Futurebound B2B Loadstar
15:25 – 16:05 Jacob Plant
16:15 – 16:55 Monki
17:05 – 17:45 Sam Divine
17:55 – 18:35 Camelphat
18:45 – 19:30 Claptone
19:40 – 20:30 Mistajam
21:00 – 22:00 Charli XCX
22:30 – 23:30 Marshmello

The Lock Up
12:15 – 12:45 Heir
13:05 – 13:35 Baby In Vain
13:55 – 14:25 Raveneye
14:45 – 15:15 Sløtface
15:35 – 16:05 Fizzy Blood
16:25 – 16:55 Muncie Girls
17:15 – 17:45 Culture Abuse
18:05 – 18:40 Tired Lion
19:00 – 19:45 The Prettyboys
20:05 – 20:40 Breaking Benjamin
21:15 – 21:55 Gnarwolves
22:30 – 23:30 Neck Deep

Sløtface

Sløtface

Festival Republic Stage
12:15 – 12:45 OUTLYA
13:05 – 13:35 Saint PHNX
13:55 – 14:25 Ten Tonnes
14:45 – 15:15 Otherkin
15:35 – 16:05 King Nun
16:25 – 16:55 Mondo Cozmo
17:15 – 17:45 Will Joseph Cook
18:05 – 18:35 Picture This
18:55 – 19:25 Vallis Alps
19:45 – 20:20 Phantogram
20:40 – 21:20 Ash
21:45 – 22:20 Tom Grennan
22:45 – 23:30 The Hunna

BBC Music Introducing Stage
11:10 – 11:35 Rock Bottom Risers
11:50 – 12:15 The Pale White
12:30 – 12:55 Deadset Dream
13:10 – 13:35 Anna Straker
13:50 – 14:15 Low Island
15:25 – 15:50 Chroma
16:15 – 16:40 Alibi
17:00 – 17:25 Penguin
17:45 – 18:10 Mosa Wild
18:30 – 18:55 Ginger Snaps
19:15 – 19:40 Queen Zee & The Sasstones
20:00 – 20:25 Honey Lung

Tom Grennan

Tom Grennan

BBC 1xtra Stage
12:05 – 12:35 The Lafontaines
12:50 – 13:20 Monster Florence
13:35 – 14:05 Jaykae
14:20 – 14:50 Lotto Boyzz
15:05 – 15:35 Young T & Bugsey
15:50 – 16:20 The Manor
16:35 – 17:05 The Heatwave
17:20 – 17:50 They
18:10 – 18:45 J Hus
19:05 – 19:50 Vince Staples
20:20 – 21:00 Mostack
21:30 – 22:20 Dave
22:45 – 23:30 Bugzy Malone

Alternative Stage
12:05 – 12:35 Sean McLoughlin
12:40 – 13:35 Wifi Wars
13:45 – 14:15 Lloyd Griffith
14:15 – 15:00 Rubberbandits
15:00 – 15:05 James Gill
15:05 – 15:30 Jonny Awsum
15:30 – 16:15 Seann Walsh
16:20 – 16:50 Flo & Joan
16:50 – 17:35 Katherine Ryan
22:45 – 03:00 Propaganda W. Guest DJ’s Blossoms

J Hus

J Hus

Jack Rocks Stage
12:00 – 12:25 Liberty Ship
12:45 – 13:15 Himalayas
13:35 – 14:05 No Hot Ashes
14:25 – 14:55 The Americas
15:10 – 15:35 Surge
15:50 – 16:15 Emily Capell
16:30 – 16:55 The Spitfires
17:15 – 17:45 The Jackobins
18:05 – 18:35 Tijuana Bibles
19:40 – 20:05 Sons
20:20 – 20:45 Naropa
21:00 – 21:25 Skin
21:40 – 22:05 Rosko
23:20 – 00:00 Sheafs


LEEDS FESTIVAL 2017 STAGE TIMES

Thursday 24 August

Relentless Stage
20:30 – 22:00 Tieks
22:00 – 22:30 Izzie Gibbs
22:30 – 00:00 Heavytrackerz
00:00 – 01:30 Rude Kid
01:30 – 02:00 Devlin
02:00 – 03:00 Mistajam

Dance to the Radio Stage
19:00 – 19:20 Dead Naked Hippies
19:30 – 20:00 Marsicans
20:15 – 20:45 Fling
21:00 – 21:30 High Tyde
22:00 – 23:00 The Pigeon Detectives

Matt Bowman of the Pigeon Detectives performing on the third day of the Isle of Wight festival, in Newport on the Isle of Wight.

Film Oxford Cinema Tent
00:00 – 00:20 Midnight Shorts
00:20 – 02:30 Logan
02:30 – 03:00 Shorts


Friday 25 August

Main Stage
12:20 – 12:50 Royal Republic
13:10 – 13:40 Pins
14:00 – 14:30 Vant
14:55 – 15:30 Against the Current
15:55 – 16:35 Architects
17:05 – 17:50 Giggs
18:25 – 19:10 Blossoms
19:45 – 20:45 Liam Gallagher
21:25 – 23:00 Muse

Liam Gallagher

Liam Gallagher

NME / BBC Radio 1 Stage

12:00 – 12:25 X Ambassadors
12:40 – 13:15 …
13:35 – 14:05 Mutemath
14:25 – 14:55 Fickle Friends
15:15 – 15:45 SG Lewis
16:05 – 16:35 Pond
16:55 – 17:25 The Sherlocks
17:45 – 18:15 Ray BLK
18:35 – 19:05 Milky Chance
19:25 – 19:55 Wiley
20:15 – 20:45 Mura Masa
21:10 – 21:50 Halsey
22:15 – 23:00 Haim

BBC Radio 1 Dance Stage
12:00 – 12:30 Star.One
12:40 – 13:15 James Organ
13:25 – 14:05 Kideko
14:15 – 15:05 Matrix & Futurebound b2b Loadstar
15:15 – 15:50 Jacob Plant
16:00 – 16:35 Monki
16:45 – 17:20 Sam Divine
17:30 – 18:10 Camelphat
18:20 – 19:05 Claptone
19:15 – 20:00 Mistajam
20:30 – 21:30 Charli XCX
22:00 – 23:00 Marshmello

Charli XCX

Charli XCX

Festival Republic Stage
12:00 – 12:30 Outlya
12:50 – 13:20 SAINT PHNX
13:40 – 14:10 Ten Tonnes
14:30 – 15:00 Otherkin
15:20 – 15:50 King Nun
16:10 – 16:40 Mondo Cozmo
17:00 – 17:30 Will Joseph Cook
17:50 – 18:20 Picture This
18:40 – 19:10 Vallis Alps
19:30 – 20:00 Phantogram
20:20 – 21:00 Ash
21:20 – 21:55 Tom Grennan
22:15 – 23:00 The Hunna

Lock Up Stage
12:30 – 13:00 Heir
13:20 – 13:50 Baby in Vain
14:10 – 14:40 Raveneye
15:00 – 15:30 Sløtface
15:50 – 16:20 Fizzy Blood
16:40 – 17:10 Muncie Girls
17:30 – 18:00 Culture Abuse
18:20 – 18:50 Tired Lion
19:10 – 19:40 …
20:05 – 20:40 Breaking Benjamin
21:05 – 21:40 Gnarwolves
22:10 – 23:00 Neck Deep

Neck Deep

BBC Radio 1Xtra Stage
12:00 – 12:30 The Lafontaines
12:45 – 13:15 Monster Florence
13:30 – 14:00 Jaykae
14:15 – 14:45 Lotto Boyzz
15:00 – 15:30 Young T & Bugsey
15:45 – 16:15 The Manor
16:30 – 17:00 The Heatwave
17:15 – 17:45 They.
18:05 – 18:35 J Hus
18:55 – 19:35 Vince Staples
20:05 – 20:40 MoStack
21:10 – 21:45 Dave
22:15 – 23:00 Bugzy Malone

BBC Introducing
12:00 – 12:25 Rock Bottom Risers
12:40 – 13:05 The Pale White
13:20 – 13:45 Deadset Dream
14:00 – 14:25 Anna Straker
14:45 – 15:10 Low Island
15:30 – 15:55 Chroma
16:10 – 16:35 Alibi
16:55 – 17:20 Penguin
17:40 – 18:05 Mosa Wild
18:25 – 18:50 Ginger Snaps
19:10 – 19:35 Queen Zee and the Sass Tones
19:55 – 20:20 Honey Lung

Vince Staples

Vince Staples

Alternative Stage
12:00 – 12:05 Mark Olver (MC)
12:05 – 12:35 Tiff Stevenson
12:35 – 13:10 Andrew Maxwell
13:15 – 13:45 Sean McLoughlin
13:45 – 14:15 Ivo Graham
14:15 – 14:45 Charlie Baker
14:45 – 15:30 Jonathan Pie
15:35 – 16:05 Kiri Pritchard-McLean
16:05 – 16:35 Fin Taylor
16:40 – 17:25 Katherine Ryan
22:45 – 02:30 Propaganda with guest DJ’s Blossoms

Relentless Stage
22:00 – 22:45 Luke Hassan
23:00 – 23:15 Eli Brown
23:15 – 00:00 Mason Mayard
00:00 – 01:00 Butch
01:00 – 03:00 Solardo

Film Oxford Cinema Tent
00:00 – 00:20 Midnight Shorts
00:20 – 02:30 Guardians of the Galaxy Vol. 2
02:30 – 03:00 Shorts

BBC Signing Tent
15:00 – 15:30 Neck Deep signing
16:00 – 16:30 Blossoms signing
17:00 – 17:30 The Hunna signing

Blossoms

Blossoms


Saturday 26 August

Main Stage
12:20 – 12:50 Judas
13:10 – 13:40 Deap Vally
14:00 – 14:30 Mallory Knox
14:55 – 15:30 Rat Boy
15:55 – 16:35 Circa Waves
17:05 – 17:50 Jimmy Eat World
18:25 – 19:15 Two Door Cinema Club
19:50 – 20:50 Bastille
21:30 – 23:00 Kasabian

NME / BBC Radio 1 Stage
12:00 – 12:30 Lea Porcelain
12:50 – 13:20 Marika Hackman
13:40 – 14:10 The Magic Gang
14:30 – 15:00 The Orwells
15:20 – 15:50 Declan McKenna
16:15 – 16:50 Oh Wonder
17:15 – 17:50 Anne-Marie
18:15 – 18:50 Lethal Bizzle
19:15 – 20:00 Sub Focus
20:30 – 21:15 Tory Lanez
21:55 – 23:00 You Me at Six!

Two Door Cinema Club- ©Richard Johson/ NME/ IPC Media

BBC Radio 1 Dance Stage
12:00 – 12:30 HAUS
12:50 – 13:20 Mullally
13:40 – 14:20 Dreem Teem
14:30 – 15:00 TOKiMONSTA
15:15 – 15:50 Metrik
16:00 – 16:35 Majestic
16:45 – 17:20 Heartless Crew
17:40 – 18:20 Kurupt FM
18:30 – 19:10 Chris Lorenzo
19:20 – 20:05 Shy FX
20:25 – 21:25 Dillon Francis
21:45 – 23:00 Fatboy Slim

Festival Republic Stage
12:00 – 12:30 Yonaka
12:50 – 13:20 Prose
13:40 – 14:10 The Amazons
14:30 – 15:00 Louis Berry
15:20 – 15:50 Idles
16:10 – 16:40 The Big Moon
17:00 – 17:30 Cosima
17:50 – 18:20 Off Bloom
18:40 – 19:10 Toothless
19:30 – 20:00 The Districts
20:20 – 20:50 Jagwar Ma
21:10 – 21:40 Cigarettes After Sex
22:00 – 23:00 Bear’s Den

Off Bloom

The Pit
12:05 – 12:35 Life
12:55 – 13:25 Freak
13:45 – 14:15 Palisades
14:35 – 15:05 Puppy
15:25 – 15:55 God Damn
16:15 – 16:45 WSTR
17:05 – 17:40 Counterfeit
18:00 – 18:35 Tigers Jaw
18:55 – 19:35 Boston Manor
20:00 – 20:35 Arcane Roots
21:00 – 21:35 The Amity Affliction
22:10 – 23:00 Billy Talent

BBC Radio 1Xtra Stage
12:05 – 12:35 Yung Fume
12:50 – 13:20 Fekky
13:35 – 14:05 Big Tobz
14:20 – 14:50 Father
15:05 – 15:35 Akala
15:50 – 16:20 Watsky
16:35 – 17:05 Lunice
17:20 – 17:50 Avelino
18:10 – 18:40 P Money
19:00 – 19:30 Angel
20:00 – 20:35 Rejjie Snow
21:05 – 21:45 Mist
22:15 – 23:00 Danny Brown

Reading & Leeds Festival

Reading & Leeds Festival

BBC Introducing
12:00 – 12:25 Honey Arcade
12:40 – 13:05 Avenoir
13:20 – 13:45 M O S E S
14:00 – 14:25 Olly Chamberlain
14:45 – 15:10 Brooke Bentham
15:30 – 15:55 Plaza
16:10 – 16:35 Phundo Art
16:55 – 17:20 Rale
17:40 – 18:05 Sugarmen
18:25 – 18:50 Scott Quinn
19:10 – 19:35 The Golden Age of TV
19:55 – 20:20 TOUTS

Alternative Stage
12:00 – 12:05 James Gill (MC)
12:05 – 12:35 Iain Stirling
12:35 – 13:30 Wifi Wars
13:40 – 14:10 Elliott Steel
14:10 – 14:55 Daniel Sloss
15:00 – 15:30 Josie Long
15:40 – 16:25 Rubberbandits
16:30 – 17:15 Reginald D. Hunter
21:30 – 23:00 Transgressive Soundsystem DJ’s
23:00 – 23:30 HMLTD
23:30 – 00:45 Foals DJ set (Edwin Congreave)
00:45 – 01:00 Benny Mails
01:00 – 03:00 Transgressive Soundsystem DJ’s
03:00 – 06:00 Mayweather vs. McGregor

HMLTD Field Day 2017

HMLTD. Credit: Richard Gray/EMPICS Entertainment.

Relentless Stage
22:00 – 23:00 Luke Hassan
23:00 – 00:00 Nyra
00:00 – 01:30 Theo Kottis
01:30 – 03:00 Jackmaster

Film Oxford Cinema Tent
00:00 – 01:45 Get Out
01:45 – 03:00 Sausage Party

BBC Signing Tent
13:00 – 13:30 Declan McKenna signing
15:00 – 15:30 The Amazons signing
16:30 – 17:00 Rat Boy signing
18:00 – 18:30 Bastille signing

rat boy

Who could forget dear Rat Boy?


Sunday 27 August

Main Stage
12:00 – 12:30 Honeyblood
12:50 – 13:20 Moose Blood
13:40 – 14:10 The Pretty Reckless
14:30 – 15:05 PVRIS
15:25 – 16:05 Migos
16:35 – 17:20 At the Drive-in
17:50 – 18:50 Korn
19:25 – 20:40 Major Lazer
21:20 – 22:50 Eminem

NME / BBC Radio 1 Stage
12:00 – 12:30 King No One
12:45 – 13:15 Blaenavon
13:30 – 14:00 Inheaven
14:20 – 14:50 Cabbage
15:10 – 15:40 Tom Misch
16:00 – 16:30 Marmozets
16:50 – 17:20 Frank Carter & the Rattlesnakes
17:40 – 18:15 Sundara Karma
18:35 – 19:10 Loyle Carner
19:35 – 20:10 Everything Everything
20:45 – 21:25 Glass Animals
21:45 – 23:00 Flume

PVRIS' Lynne Gunnulfsen

PVRIS’ Lynne Gunnulfsen

BBC Radio 1 Dance Stage
12:35 – 13:05 Get Inuit
13:20 – 13:50 Sigrid
14:05 – 14:35 Alma
14:50 – 15:25 Lany
15:40 – 16:05 Becky Hill
16:15 – 16:50 Delta Heavy
17:00 – 17:45 Jaguar Skills
17:55 – 18:35 Jax Jones
18:45 – 19:30 Goldie
19:40 – 20:25 High Contrast
20:45 – 21:45 Noisia ‘Outer Edges
22:00 – 23:00 Andy C

Festival Republic Stage
12:45 – 13:10 Paris Youth Foundation
13:25 – 13:50 Indigo Lo
14:05 – 14:35 Superfood
14:55 – 15:25 All Tvvins
15:45 – 16:15 Pumarosa
16:35 – 17:05 The Japanese House
17:25 – 17:55 Eden
18:15 – 18:45 Black Honey
19:05 – 19:35 Grouplove
19:55 – 20:25 Shame
20:45 – 21:15 The View
21:35 – 22:05 Japandroids
22:25 – 23:00 Black Lips

The Black Lips are headlining the Festival Republic stage

The Pit
12:15 – 12:45 Dream State
13:05 – 13:35 Casey
13:55 – 14:25 Viagra Boys
14:45 – 15:15 TIGERCUB
15:35 – 16:05 Zeal & Ardor
16:25 – 16:55 Vukovi
17:10 – 17:45 Defeater
18:05 – 18:35 Astroid Boys
18:55 – 19:25 Turbowolf
19:50 – 20:25 Carpenter Brut
20:55 – 21:30 One OK Rock
22:00 – 23:00 While She Sleeps

BBC Radio 1Xtra Stage
12:00 – 12:25 Bossman Birdie
12:30 – 13:00 NOT3S
13:15 – 13:45 Geovarn
14:00 – 14:30 Mic Righteous
14:50 – 15:20 Cadet
15:45 – 16:20 67
16:40 – 17:15 Abra Cadabra
17:35 – 18:15 Stefflon Don
18:35 – 19:05 AJ Tracey
19:30 – 20:05 Russ
20:30 – 21:10 Flatbush Zombies

Reading Festival

Reading Festival

BBC Introducing
12:00 – 12:25 KOYO
12:40 – 13:05 Colouring
13:20 – 13:45 Pale Waves
14:00 – 14:25 Soeur
14:45 – 15:10 Dan Stock
15:30 – 15:55 Verschieden
16:10 – 16:35 Too Many T’s
16:55 – 17:20 Will Sin For Love
17:40 – 18:05 Cassia
18:25 – 18:50 Playing House
19:10 – 19:35 Ider
19:55 – 20:20 Island

Alternative Stage
12:00 – 12:05 Pierre Novellie
12:05 – 12:50 Piff the Magic Dragon
12:55 – 13:25 Lauren Pattison
13:25 – 14:10 Simon Amstell
14:15 – 14:45 Suzi Ruffell
14:45 – 15:30 Tape Face
15:35 – 16:20 Joe Lycett
16:55 – 17:40 Bill Bailey
22:30 – 23:00 Bless DJ’s
23:15 – 00:00 Section Boyz
00:00 – 01:30 New Gen showcase
01:30 – 03:00 Bless DJ’s

Pale Waves

Pale Waves

Relentless Stage
22:00 – 23:00 Luke Hassan
23:00 – 00:00 Swindle
00:00 – 01:30 Cadenza
01:30 – 03:00 Wilkinson

Film Oxford Cinema Tent
00:00 – 00:20 Midnight Shorts
00:20 – 02:30 Rogue One: A Star Wars Story
02:30 – 03:00 Shorts

BBC Signing Tent
13:00 – 13:30 Frank Carter & the Rattlesnakes signing
16:00 – 16:30 Glass Animals
17:00 – 17:30 PVRIS signing
18:00 – 18:30 Marmozets signing