Download Festival releases stage times information

Get your timetable sorted for this weekend's rock extravaganza - video

https://link.brightcove.com/services/player/?bctid=873083652001
Download Festival has announced the stage times for this coming weekend’s event, which you can view below.

NME.COM recently chatted to festival promoter Andy Copping about booking The Darkness for this year’s event and what people can expect from their show. You can watch the video of this interview above.

DOWNLOAD FESTIVAL 2011

Friday June 10

Main Stage
21.00 – 22.50 Def Leppard
19.20 – 20.20 The Darkness
18.00 – 18.50 Alter Bridge
16.50 – 17.35 Thin Lizzy
15.40 – 16.25 Black Stone Cherry
14.40 – 15.15 Duff Mckagan’s Loaded
13.50 – 14.20 Puddle Of Mudd
13.00 – 13.30 CKY

Second Stage
21.35 – 22.50 Pendulum
19.40 – 20.50 Korn
18.20 – 19.19 Bring Me The Horizon
17.15 – 17.55 Children Of Bodom
16.10 – 16.50 The Damned Things
15.20 – 15.50 Anti-Flag
14.30 – 15.00 Young Guns
13.45 – 14.10 Destroy Rebuild Until God Shows
13.00 – 13.25 Evaline

Pepsi Max Stage
21.00 – 22.00 Danzig
19.55 – 20.35 Times Of Grace
18.50 – 19.30 FM
17.55 – 18.25 Hyro Da Hero
17.05 – 17.35 Asking Alexandria
16.15 – 16.45 Lower Than Atlantis
15.25 – 15.55 Japanese Voyeurs
14.35 – 15.05 Royal Republic
13.00 – 13.25 Sweet Savage

Red Bull Bedroom Jam Stage
19.50 – 20.20 Modestep
18.55 – 19.25 Envy of The State
18.00 – 18.30 Oaf
16.20 – 16.45 Don Broco
13.00 – 13.25 Kellermensch

Jägermeister Stage
18.25 – 18.55 Skindred
17.35 – 18.00 The Last Republic
16.45 – 17.05 The Dirty Youth
15.55 – 16.20 Million Dollar Reload
15.05 – 15.30 Obsessive Compulsive
14.15 – 14.40 Verses

Saturday June 11

Main Stage
21.15 – 22.45 System Of A Down
19.15 – 20.30 Avenged Sevenfold
17.40 – 18.40 Skunk Anansie
16.20 – 17.10 Down
15.10 – 15.50 Hollywood Undead
14.00 – 14.40 Skindred
13.00 – 13.30 Escape The Fate
12.00 – 12.30 All That Remains
11.00 – 11.30 Devil Wears Prada

Second Stage
21.00 – 22.15 Alice Cooper
19.40 – 20.35 Twister Sister
18.35 – 19.15 Cheap Trick
17.30 – 18.10 Mr Big
15.40 – 16.10 Clutch
14.50 – 15.20 Dan Reed
14.00 – 14.30 Rock Sugar
13.15 – 13.40 Bosshoss
12.30 – 12.55 Rise To Remain
11.45 – 12.10 Chthonic
11.00 – 11.25 Sacred Mother Tongue

Pepsi Max Stage
21.10 – 22.10 Funeral For A Friend
20.05 – 20.45 The King Blues
19.00 – 19.40 Sevendust
18.05 – 18.35 Evile
17.15 – 17.45 Trash Talk
16.25 – 16.55 Your Demise
15.35 – 16.05 letlive.
14.45 – 15.15 Versaemerge
14.00 – 14.25 Ghost
13.15 – 13.40 Straight Line Stitch
12.30 – 12.55 TRC
11.45 – 12.10 Houston
11.00 – 11.20 The Rods

Red Bull Bedroom Jam Stage
19.45 – 20.15 Dangerous!
18.45 – 19.15 Kill 21
17.45 – 18.15 The Dangerous Summer
16.45 – 17.15 Dear Superstar
15.05 – 15.30 Heights
14.15 – 14.40 Blitz Kids
12.35 – 13.00 The Morning After
11.45 – 12.10 Dripback
11.00 – 11.20 Fighting Wolves

Jägermeister Stage
18.15 – 18.45 Bowling For Soup
17.15 – 17.40 Dan Reed
16.20 – 16.45 Sons Of Icarus
15.30 – 15.55 Royal Republic
14.40 – 15.05 Maiden United
13.00 – 13.25 Skin
12.10 – 12.35 Intraverse

Sunday June 12

Main Stage
21.05 – 22.45 Linkin Park
19.10 – 20.20 Bullet For My Valentine
17.40 – 18.40 Disturbed
16.20 – 17.10 The Gaslight Anthem
15.10 – 15.50 The Pretty Reckless
14.00 – 14.40 Bowling For Soup
13.00 – 13.30 Madina Lake
12.00 – 12.30 Biohazard
11.00 – 11.30 Suicide Silence

Second Stage
20.50 – 22.05 Rob Zombie
19.25 – 20.20 The Cult
18.15 – 18.55 Black Veil Brides
17.10 – 17.50 Buckcherry
16.15 – 16.45 Turisas
15.20 – 15.50 GWAR
14.25 – 14.55 Kvelertak
13.30 – 14.00 Karma To Burn
12.40 – 13.05 Malefice
11.50 – 12.15 Yashin
11.00 – 11.25 Collapse

Pepsi Max Stage
21.10 – 22.10 Frank Turner
20.05 – 20.45 Plain White T’s
19.00 – 19.40 Silverstein
18.05 – 18.35 Framing Hanley
17.15 – 17.45 Deaf Havana
16.25 – 16.55 T-34
15.35 – 16.05 Starseed
14.45 – 15.15 My Darkest Days
14.00 – 14.25 Sworn Amongst
13.15 – 13.40 Hell
11.00 – 11.25 Jameson Raid

Red Bull Bedroom Jam Stage
19.45 – 20.15 H.E.A.T
18.45 – 19.15 Baptized In Blood
17.45 – 18.15 The Dead Lay Waiting
16.45 – 17.15 Illuminatus
15.05 – 15.30 You And What Army
12.35 – 1300 October File
11.45 – 12.10 Belligerence
11.00 – 11.20 Skeletal Damage

Jägermeister Stage
18.15 – 18.45 Dave McPherson
17.15 – 17.40 Red, White And Blues
16.20 – 16.45 Hyro Da Hero
15.30 – 15.55 The Morning After
14.40 – 15.05 Slaves To Gravity
13.50 – 14.15 Heavens Basement
13.00 – 13.25 Voodoo Johnson
12.10 – 12.35 Raven Vandelle