Organisers announce 2010 Glastonbury Festival line-up

Snoop Dogg, MGMT and Julian Casablancas among those confirmed for June event

Glastonbury festival organisers have announced the line-up for this year's event.

Taking place at Worthy Farm in Pilton, Somerset between June 25-27, the festival is celebrating its 40th year with Stevie Wonder, Muse and U2 headlining.

A few more names are expected to be added to the bill, while there are several "special guests" on the initial announcement, some of which are rumoured to be filled by artists who have featured prominently in the festival's past.

Blog - What do you think of the Glastonbury line-up?

The full line-up for this year's Glastonbury festival so far is:

June 25
Pyramid Stage:
Dizzee Rascal
Vampire Weekend
Snoop Dogg
Willie Nelson
Corinne Bailey Rae
Femi Kuti

Other Stage:
The Flaming Lips
Hot Chip
Florence and the Machine
La Roux
The Courteeners
The Gaslight Anthem
The Stranglers
The Magic Numbers

John Peel Stage:
Groove Armada
The Black Keys
Mumford & Sons
Ellie Goulding
Bombay Bicycle Club
Tegan and Sara
De Staat
Chapel Club

West Holts:
Mos Def
Femi Kuti
Nouvelle Vague & Guests
Breakestra with Chali 2na
Mariachi El Bronx
Matthew Herbert Big Band

Acoustic Stage:
Bootleg Beatles
Alan Price Set
McIntosh Ross
Turin Brakes
Brian Kennedy
Danny & The Champions Of The World
Megan Henwood
Cory Chisel
Julie Feeney

The Park Stage:
The xx
Broken Bells
Special Guests
The Big Pink
Local Natives
Steve Mason
Hypnotic Brass Ensemble
Beth Jeans Houghton

East Dance:
DJ Fatboy Slim
Live Chase and Status
DJ Zane Lowe
Live Plan B
DJ Rob da Bank
Live Example
DJ Roger Sanchez

West Dance:
DJ Boys Noise
DJ Simian Mobile Disco
Live Delphic
DJ Fake Blood
DJ Rusko
Live Chromeo
DJ Aeroplane
DJ Boy 8-Bit
DJ Hannah Holland

Avalon Stage:
New Model Army
Transglobal Underground
Newton Faulkner
The Woodentops
Lou Rhodes
Goldheart Assembly
Gabby Young & The Other Animals
Hobo Jones & The Junkyard Dogs

Croissant Neuf:
Steve Knightley
Julien Tulk Band
Undercover Hippy Band
Seth Lakeman
Biggles Wartime Band

Poetry & Words:
Penny Ashton
Baba Brinkman
Sabrina Mahfouz
Tony Walsh
Aisle 16
Kat Francois
Paula Varjack
Andreattah Chuma
Jonny Fluffypunk
Kate Tempest
Pete The Temp
Helen Gregory And Pete Hunter

June 26
Pyramid Stage:
Scissor Sisters
Seasick Steve
Jackson Browne
The Lightning Seeds

Other Stage:
Pet Shop Boys
The Cribs
The National
Kate Nash
Imogen Heap
Coheed and Cambria
Two Door Cinema Club

John Peel Stage:
Jamie T
The xx
Marina & The Diamonds
Field Music
Cymbals Eat Guitars
Sophie Hunger

West Holts:
George Clinton with Parliament / Funkadelic
Jerry Dammers Spatial AKA Orchestra
Os Mutantes
Devendra Banhart
Bassekou Kouyate & Ngoni Ba
Phenomenal Handclap Band
Brother Ali
Troy Ellis & The Longshots

Acoustic Stage:
Christy Moore
Nick Lowe
Imelda May
Al Stewart
Michael Eavis In Conversation
Gandale Murphy & The Slambovian Circus
The Leisure Society
Ellen & The Escapes
John Allen & Band

The Park Stage:
Laura Marling
Special Guests
Beach House
Strange Boys
Frankie & The Heartstrings
The Ballad of Britain
Peggy Sue

East Dance:
Live N-Dubz
Live Chipmunk
Live Kelis
DJ DJ MistaJam
Live Tinie Tempah
Live Giggs
DJ Yasmin
Live Chiddybang
Live McClean
Live Bashy
Live Donaeo
Live Roll Deep

West Dance:
Live Dubfire
DJ Nick Warren
Live Mix Hell
DJ Sander Kleinenberg
Live Banco de Gaia
DJ Riva Starr
Live Neville Staple
Live Dub Pistols
Live Foreign Beggars

Avalon Stage:
The Lightning Seeds
Alabama 3 acoustic
Charlie Winston
Steve Harley & Cockney Rebel
The Unthanks
The Avett Brothers
The Wurzels
Nick Harper
Tom Williams & The Boat

Croissant Neuf:
The Beat
MrB. The Gentleman Rhymer
Hot Feat
The Kevin Brown Trio
The Vagaband
Dizraeli & The Small Gods

Poetry & Words:
John Hegley
Paula Varjack
Andreattah Chuma
Attila the Stockbroker
Hollie McNish
Luke Wright
Kate Tempest
Murray Lachlan Young
Sabrina Mahfouz
Bohdan Piasecki
Open mic. (hosted by Julian Ramsey-Wade)
Jonny Fluffypunk

June 27
Pyramid Stage:
Stevie Wonder
Jack Johnson
Ray Davies
Norah Jones

Other Stage:
LCD Soundsystem
We Are Scientists
Grizzly Bear
The Temper Trap
The Hold Steady
Frightened Rabbit

John Peel Stage:
Julian Casablancas
Broken Social Scene
Gang of Four
The Drums
Holy Fuck
These New Puritans
Everything Everything
Dan Mangan

West Holts:
Rodrigo y Gabriela
Toots & the Maytals
Quantic & his Combo Barbaro
Staff Benda Bilili
Dr John
The Bees
Dizraeli and the Small Gods

Acoustic Stage:
Jackson Browne with David Lindley
Richard Thompson
Loudon Wainwright III
Blues Band
London Community Gospel Choir
Joel Rafael
Fisherman's Friend

The Park Stage:
Empire Of The Sun
Dirty Projectors
Archie Bronson Outfit
Portico Quartet
Fionn Regan
Here We Go Magic
Travelling Band

East Dance:
DJ Above & Beyond
Live Crystal Castles
DJ Filthy Dukes (DJ Set)
Live Professor Green
Live Reverend Sound System
Live Crystal Fighters

West Dance:
Live Magnetic Man
DJ Jackbeats
Live Stanton Warriors
DJ Adam F
Live Blasted Mechanism
DJ Toddla T
Live Alex Metric Live
DJ South Central
Live Jaguar Skills
DJ A1 Bassline
Live Killaflaw
DJ Virus Syndicate

Avalon Stage:
The Saw Doctors
Imelda May
Judy Collins
Teddy Thompson
Adrian Edmondson & The Bad Shepherds
Kirsty Almeida
Ellen & The Escapades

Criossant Neuf:
The Baghdaddies
Zen Elephants
Prof Nohair & the Wig Lifters
Corinne Bailey-Rae
The People's String Foundation

Poetry & Words:
Glastonbury Festival Poetry Slam (hosted by Kat Francois)
Helen Gregory and Benita Johnson
Pete Hunter
Pete The Temp
Jean Binta Breeze
Luke Wright
Jo Bell (Website Poet in Residence)
Bohdan Piasecki
Julian Ramsey-Wade
Penny Ashton
Baba Brinkman
Comperes – Dreadlcokalien and Abbey Oliveira

Share This

Connect With Us
This Week's Magazine