The Warehouse Project announce huge 2018 line-up

Featuring Four Tet, Deadmau5, Jon Hopkins, Annie Mac, Bonobo, Underworld and Pusha T

Manchester’s Warehouse Project has announced their massive, full 2018 line-up. Check it out below.

Yesterday, it was announced that this would be the iconic city centre’s final year at their ‘spiritual home’ of their Store Street location. While a future venue is yet to be announced, today sees them unveil their sprawling line-up for their 12 week programme, featuring huge names from the worlds of dance, electronic, hip-hop and more.

Highlights of the line-up include Four Tet, Deadmau5, Jon Hopkins, Annie Mac, Bonobo, Underworld and Pusha T.

Details of the closing parties, including New Years Eve and New Years Day – End Of Store Street, will be revealed shortly.

Check out the full line-up below. Tickets are on sale from 9am on Friday July 27 and will be available here.

Saturday 22 September: 17:00 – 05:00 – Store Street
WELCOME TO THE WAREHOUSE

SETH TROXLER
DIXON
PEGGY GOU
MALL GRAB
MIDLAND b2b
ROMAN FLUGEL
DJ SEINFELD
CALL SUPER
LONE
WILLOW
OR:LA
DEKMANTEL SOUNDSYSTEM
KRYSKO & GREG LORD
ZUTEKH DJS

The Warehouse Project

The Warehouse Project

Friday 28 September: 21:30 – 05:00 – Store Street
25 YEARS OF THE ESSENTIAL MIX

THE MARTINEZ BROTHERS
PETE TONG
JACKMASTER & EATS EVERYTHING – ’93 SPECIAL
ARTWORK
B.TRAITS
JASPER JAMES b2b HARRI
HAAi
THEO KOTTIS
KRYSKO b2b GREG LORD
LEWIS BOARDMAN
ZUTEKH DJs
HOLLY LESTER
ANDREW HILL
JONJOSE & CELINO
highlights on Radio 1 (logo)

Saturday 29th September: 20:00 – 05:00 – Store Street
SOLARDO PRESENTS HIGHER

SOLARDO
CLAUDE VON STROKE
HEIDI
PAUL WOOLFORD
DENSE & PIKA
SEB ZITO
DE LA SWING
MASON MAYNARD
PIRATE COPY
MASON COLLECTIVE
SOLA RECORDS:
HUXLEY
DEL-30
ELI BROWN
OLLI RYDER & LUKE WELSH

Wednesday 3 October: 19:00 – 23:00 – Gorilla
ROSS FROM FRIENDS – LIVE

Friday 5 October: 21:30 – 05:00 – Store Street
METROPOLIS BIRTHDAY

ANDY C – 3HRS
HYPE & HAZARD
NOISIA
SERUM & VOLTAGE
DANNY BYRD
NORTH BASE B2B MOLLIE COLLINS

Room 2.
GOLDIE – ANYTHING GOES
TODDLA T
SPECIAL REQUEST
DONAE’O
REDLIGHT
BARELY LEGAL
TS7
SAMMY VIRJIL
THE STEPPAHS
FRANKEE D
MCs: TONN PIPER, EKSMAN, MC AD, TRIGGA

Room 3:
MADE IN MANCHESTER:
ROWNEY & PROPZ / MARK XTC B2B PROPHECY
BOU  / SONIC B2B SILVER / DAWN RAID
SAPPO B2B MARK OD  / NIKKI EUPHONIQUE
JACK BANNER B2B KAZ  / BASS JEDI
INDIK B2B JAZZY LIONES B2B NEMESIZ
HOSTED BY MCS
TODDLAH / BIC / LONGMAN / HARRIBO / DIAMOND

Four Tet BBC mix

Four Tet

Saturday 6 October: 14:00 – 00:00 – Store Street
FOUR TET & FRIENDS – ALL DAY LONG

FOUR TET
FOUR TET b2b BEN UFO
ANTHONY NAPLES
JOSEY REBELLE
FLAVA D
WILLOW
COURTESY
TARAVAL
BATHING (LIVE)
BAKE
HIDDEN SPHERES
SPACE AFRIKA
CERVO & CONTOURS

Annie Mac, NME Awards 2018, 2, AF

Friday 12 October: 21:30 – 05:00 – Store Street
ANNIE MAC PRESENTS…

ANNIE MAC
MALL GRAB
HONEY DIJON
CASSIUS
MELLA DEE
MOXIE
CHAOS IN THE CBD
HONEY SOUNDSYSTEM
SEVERINO
BIG MIZ
SAOIRSE
GIDEON (NYC DOWNLOW)
BRAME & HAMMO
WILL TRAMP
HOLLY LESTER

Saturday 13 October: 14:00 – 02:00 – Store Street 
RUSH HOUR

HUNEE
ANTAL
MOODYMANN
GERD JANSON
SOICHI TERADA x KUNIYAKA x SAUCE81 – LIVE
SADAR BAHAR
DJ NOBU
SAN PROPER
SASSY J
SANDRIEN
JORDAN GCZ
DJ OKAPI
JON K
MAFALDA
MARGIE
KRYSKO & GREG LORD
HIGH HOOPS

Jon Hopkins

Jon Hopkins

Thursday 18 October: 19:00 – 23:00 – Albert Hall 
JON HOPKINS

Friday 19 October: 21:30 – 05:00 – Store Street 
Patrick Topping presents

PATRICK TOPPING (3 HR SET)
GREEN VELVET 
PAUL JOHNSON
MELÉ
DJ HAUS
DIXON AVENUE BASEMENT JAMS
K-HAND
ELLIOT ADAMSON 
B2B MANPOWER
ALEX VIRGO
RICHIE STEEDMAN & BEN WOOD

Daniel Avery Mad Cool Festival 2018

Saturday 20 October: 19:30 – 05:00 – Store Street 
Curated by Daniel Avery

MARCEL DETTMANN
DAPHNI
DANIEL AVERY
BLAWAN
AVALON EMERSON
CALL SUPER
DR RUBINSTEIN
SKEEMASK
ANASTASIA KRISTENSEN
HAAi
PEACH
IDA
RE:NI
JOHN LOVELESS
MEANS&3RD

The Streets' Mike Skinner

The Streets’ Mike Skinner

Friday 26 October: 21:30 – 05:00 – Store Street 
WHP HALLOWEEN SPECIAL
presented by TQD & MY NU LENG

ROOM 1:
MY NU LENG
TQD ft FLAVA D, DJ Q & ROYAL T
MIKE SKINNER
DUB PHIZIX & STRATEGY
P MONEY
SIR SPYRO
CHIMPO
EMERALD

ROOM 2:
Maraki vs Butterz:
BUSHBABY
FINEART
DISMANTLE
ELIJAH & SKILLIAM
CHAMPION
SHARDA

ROOM 3:
SWING TING:
ANZ
CHRYSTAL & CARMEL
FINN
RONIN
FLORENTINO
SAMRAI
PLATT
MC FOX

Saturday 27 October: 18:00 – 05:00 – Store Street
WHP vs MOTION

ROOM 1:
ALAN FITZPATRICK
CHRIS LIEBING
DENSE & PIKA
PAN-POT
SAM PAGANINI
EM WILLIAMS | ELLIE STOKES

ROOM 2 – FUSE
ARCHIE HAMILTON
ENZO SIRAGUSA
RICH NXT
ROSSKO
SEB ZITO
TOM RIO

ROOM 3 – Bitch, Please!
ANNA WALL
JAMES DYER & JACK SCALES
KRYSKO & GREG LORD
WILLIAM DJOKO
ZEN ZERO

Underworld

Underworld’s Karl Hyde

Friday 2 November: 19:30 – 04:00 – Store Street  
UNDERWORLD
& special guests to be revealed.

Saturday 3 November: 19:30 – 05:00 – Store Street
KNEE DEEP

ROOM 1:
HOT SINCE 82
KERRI CHANDLER
SKREAM
YOUSEF
LA FLEUR

ROOM 2:
APOLLONIA – 4 HRS
DYED SOUNDOROM, SHONKY, DAN GHENNACIA
KIM ANN FOXMAN
LAUREN LO SUNG

ROOM 3:
PBR STREETGANG
KRYSKO
GINA BREEZE
OLLI RYDER & LUKE WELSH

Saturday 3 November: 16:00 – 01:00 – Mayfield Depot 
BONOBO presents OUTLIER

BONOBO (dj)
GEORGE FITZGERALD – LIVE
GILLES PETERSON
PALMS TRAX
SHANTI CELESTE
JOSEY REBELLE
NOW WAVE DJS

Tuesday 6 November: 19:00 – 23:00 – Mayfield Depot 
FEVER RAY

Thursday 8 November: 19:00 – 23:00 – Mayfield Depot 
BUGZY MALONE

Friday 9 November: 19:00 – 23:00 – Mayfield Depot 
BUGZY MALONE

Friday 9 November: 21:30 – 06:00 – Store Street 
Adam Beyer presents DRUMCODE

ADAM BEYER
ADAM BEYER b2b MACEO PLEX
AMELIE LENS
ENRICO SANGUILIANO
IDA ENGBERG
LAYTON GIORDANI
MAETRIK – LIVE
WEHBBA
GREG LORD
LUCA DE-SANTO
RUDOSA
TRANSCODE

Saturday 10 November: 17:30 – 01:00 – Mayfield Depot 
BICEP – Live
LEON VYNEHALL – Live
JUJU & JORDASH
MARIE DAVIDSON
HAMMER

Saturday 10 November: 21:00 – 04:00 – Store Street 
WHP presents DJ EZ & HANNAH WANTS

ROOM 1:
DJ EZ
HANNAH WANTS
SHADOW CHILD
KLOSE ONE
JESS BAYS
resident

ROOM 2:
TODD EDWARDS
JACK SWIFT
TOM SHORTERZ
DEVSTAR
ROOM 3
CAAL & TECHNIK
NIGHTWRK
HAZE

Above&Beyond 248

Friday 16 November: 21:30 – 04:00 – Store Street 
Above & Beyond presents COMMON GROUND

ABOVE & BEYOND
AMY WILES
BEN BOHMER
GRUM
JOSEP
OLIVER SMITH
SPENCER BROWN
+ ANJUNA HQ TAKEOVER

Saturday 17 November: 21:00 – 04:00 – Store Street
Mau5trap present
DEADMAU5
& Special guests

Deadmau5

Deadmau5

Friday 16 November: 21:00 – 04:00 – Albert Hall 
SONNY FODERA SOLOTOKO AT THE ALBERT HALL

SONNY FODERA
DANNY HOWARD
MAT.JOE
GENE FARRIS
SAFRON STONE

Friday 23 November: 21:00 – 05:00 – Store Street 
SULTA SELECTS

DENIS SULTA
MODESELEKTOR DJ SET
MIDLAND
TOM TRAGO
SHANTI CELESTE
BAMBOUNOU
& ECLAIR FIFI
BABA STILTZ
COURTESY
JAMIE 3:26
SPENCER PARKER
PEACH
SALLY C
CROMBY
DART

Saturday 24 November: 14:00 – 02:00 – Store Street 
PARADISE – DAY & NIGHT

ROOM 1:
JAMIE JONES
RICHY AHMED b2b ALAN FITZPATRICK
PATRICK TOPPING
KiNK – LIVE
MARK JENKYNS

ROOM 2:
PAUL WOOLFORD
MARQUIS HAWKES
MATT TOLFREY
DENNIS CRUZ
EAST END DUBS

ROOM 3:
ANNA WALL
BEN STERLING
PAOLO FRANCESCO

Friday 30 November: 21:30 – 05:00 – Store Street 
MK AREA 10

MK
DISCIPLES
LEE FOSS
WAZE & ODYSSEY
RIVA STARR
JOSH BUTLER
WILL CLARKE
PROK & FITCH
ELI & FUR
KC LIGHTS
ELI BROWN
BOOTS & KATS

Saturday 1 December: 17:30 – 06:00 – Store Street
AVA x WHP 

SVEN VATH
BICEP
DJ KOZE
PEGGY GOU
CHARLOTTE DE WITTE
SUNIL SHARPE
HAMMER
SAOIRSE
NEZ
SWOOSE & CROMBY
TIMMY STEWART
KERRIE – LIVE
QUINTON CAMPBELL
GREG LORD
HOLLY LESTER
JIKA JIKA!
HIGH HOOPS

Jackmaster

Jackmaster

Friday 7 December: 21:00 – 06:00 – Store Street 
Jackmaster & Numbers presents MASTERMIX ALLNIGHTER

ROBERT HOOD
JACKMASTER
OMAR S
BEN UFO b2b JOY ORBISON
HELENA HAUFF
DJ STINGRAY
AVALON EMERSON
LENA WILLIKENS
SPENCER
WILLOW
SAOIRSE
BRYAN KESSLER
KRYSKO
ZUTEKH DJS
BLASHA & ALLATT
MANAMI BABA

Pusha T

Pusha T

Saturday 8 December: 19:00 – 03:30 – Store Street
SOUNDS OF THE NEAR FUTURE

PUSHA T
AJ TRACEY
SLOWTHAI
CLAMS CASINO
CHILDREN OF ZEUS
FLOHIO
SUSPECT
STRIPES
VEGYN
ALEXANDER NUT
MARTELO
MARTHA (NTS)
SKENGDO x AM
KENNY ALLSTAR
TIFFANY CALVER
METRODOME & BLACK JOSH
JETSSS
RICH REASON
NOW WAVE DJS

Friday 14 December: 21:30 – 05:00 – Store Street 
WHP & Kaluki Presents ALL NIGHT LONG

JOSEPH CAPRIATI
100% JC

EATS EVERYTHING
ALL NIGHT LONG

SKREAM
OPEN TO CLOSE

Saturday 15 December: 16:00 – 04:00 – Store Street 
We Still Believe

THE BLACK MADONNA
THE BLACK MADONNA b2b HONEY DIJON
MOTOR CITY DRUM ENSEMBLE
HONEY DIJON
KRYSTAL KLEAR
JAYDA G
BRADLEY ZERO
CRAZY P SOUNDSYSTEM
OCTO OCTA – LIVE
LOVEFINGERS
HAAi
PEACH
GIDEÖN
KRYSKO & JAMES HOLROYD
GRAINGER
WILL TRAMP & JAMIE BULL
GINA BREEZE
BLOOM DJS

Saturday 15 December: 19:00 – 23:00 – At The Apollo  
SASHA – REFRACTED LIVE

SASHA

Wednesday 26 December: 21:30 – 04:00 – Store Street 
CRU CAST:

SKEPSIS
DARKZY
MR VIRGO
BRU-C
TS7
LAZCRU

FULL 3 ROOM LINE-UP TO BE REVEALED

The 2018 season will open with a huge party headlined by Seth Troxler on September 22. The full 12-week line up will be revealed tomorrow.

For more information head to the WHP’s official website.

LCD Soundsystem, Jamie xx and Chase and Status were among the artists who performed at the event last year